Det goda kontrollmötet

5 november i Skellefteå 2019

Livsmedelslagstiftningen i Sverige/EU ställer en rad krav på företagare som tillhandahåller livsmedel. När livsmedelskontrollen är som bäst ställer inspektören både tydliga krav och agerar bollplank för att hjälpa till att uppnå avsedd effekt – säker mat och rätt märkta produkter. Men hur når vi dit?

Länsstyrelsen har uppgiften att samordna livsmedelskontrollen i länet och vill den 5 november träffa både länets kommunala livsmedelsinspektörer och -företagare. Syftet med dagen är att diskutera det goda kontrollmötet som handlar om förtroende för båda målgrupperna inom våra olika ansvarsområden. Ett kostnadsfritt arrangemang inom ramen för projektet, vi bjuder på lunch.
Matkompassen – mer mat från Västerbotten

Den här webbplatsen använder kakor (cookies)

Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen. En del av dessa kakor är tredjepartskakor. Genom att använda vår webbplats accepterar du att kakor används. Läs mer om kakor och hur du kan stänga av dem.